Örnek Resim
 1. Haberler
 2. Duyuru
 3. Su Altı Fotoğraf Yarışması

Su Altı Fotoğraf Yarışması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BLUE EXILE ART PROJECT SUALTI FOTOĞRAF YARIŞMASI:

Sualtı fotoğraf yarışması, 20 Eylül 2022 tarihine kadar “Sular Yükseliyor” temasıyla yapılan, Karaada/Kaçakçı Koyu’nda sualtında sergilenecek seramik eserlerin çekilen fotoğraflarıyla yapılacaktır.

Proje Sorumluları: Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü

Yarışma Koordinatörü: Asım Dumlu

Son Başvuru Tarihi: 1 EKİM 2022

Seçici Kurul: Adnan Büyük, Cenk Ceylanoğlu, Engin Aygün, Mahmut Suner, Saygun Dura, Tahsin Ceylan, Yavuz Plevneli.

Blue Exile Art Project Sualtı Fotoğraf Yarışması Kuralları:

I- Genel Kurallar :

 1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 2. Yarışma uluslararası bir yarışmadır. Yarışmaya T.C ve yabancı uyruklu fotoğrafçılar katılabilir.
 3. Tüm fotoğraflar sualtında çekilmiş olmalıdır. Yarım suüstü-yarım sualtı çekilen fotoğraflar kabul edilecektir.
 4. Yarışma için fotoğraf çekimi sırasında dalış güvenliğinden dalış merkezleri sorumludur.
 5. Yarışmaya katılan eserlerin her türlü telif, yayın, kullanım ve sergilenme hakkı, eser sahibi ile birlikte Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’ne aittir.
 6. Yarışmaya katılan eserler Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından kitap, dergi, broşür, afiş ve benzeri basılı yayınlarda orijinaline sadık kalarak fotoğrafçı adı belirtilmek koşulu ile kullanılabilir.
 7. Bir katılımcı her kategori için 1(bir) fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.
 8. Yarışmacılar yalnızca kendi çektikleri fotoğraflar ile yarışmaya katılabilirler.
 9. Yarışmacılar her tür fotoğraf makinesi ile çekilmiş görüntüyü kullanabilirler. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflarla yarışmaya katılınabilir.
 10. Başvuru tarihine kadar ulusal veya uluslararası bir yarışmada ödül almış eserler bu yarışmada kullanılamaz. (Bu kural Instagram, Facebook, Pinterest, sunumlar vb. gibi sosyal medya ve fotoğraf paylaşım platformlarını kapsamaz.)
 11. Yarışma başvuruları ve görüntü teslimi on-line yapılacaktır.
 12. Sonuçlar kategori sırası ile, 10 Ekim 2022 tarihinde Bodrum Deniz Müzesi web sitesinden yayınlanacaktır.
 13. Yarışmaya katılım için kayıt formu doldurulmalıdır. Yarışmaya kayıt formu doldurup başvuran yarışmacılar bütün koşulları kabul etmişlerdir.
 14. Yarışmada dereceye giren fotoğraflar proje yürütücüleri tarafından belirlenen alanda, belirlenen tarih aralıklarında sergilenecektir. Sergi yeri ve tarihleri bodrumdenizmuzesi.org web sitesinde ve Instagram/blueexileartproject hesabında yer alan duyurulardan takip edilebilir.

II-Fotoğraf kuralları:

 1. Fotoğraflar JPEG formatında gönderilmelidir. Fotoğraflar uzun kenarı en az 2000 piksel olacak şekilde düzenlenmelidir. Maksimum fotoğraf boyutu 5 megabaytı geçmemelidir.
 2. Fotoğraf üzerinde, isminde, meta datasında yarışmacıyı tanımlayacak öğe olamaz.
 3. Yarışmaya katılacak fotoğraflarda dijital müdahale(photoshop, lightroom ve benzeri)  serbest olmakla birlikte, fotoğrafın orjinalliğini bozacak hiçbir müdahale yapılmamalıdır.

Bu doğrultuda;

 1. Her türlü renk ayarı, keskinlik ayarı, beyaz ayarı, partikül temizleme vb. belli oranda, fotoğrafın genel görünümünü değiştirmeyecek şekilde serbesttir.
 2. Fotoğraftan bir dokuyu yok etme (örnek: arka plandaki bir dalgıcın silinmesi gibi) ya da fotoğrafa dışarıdan bir doku eklemek yasaktır.
 3. Yarışmada, sualtında üretilmiş olmak şartıyla kompozit (Overlay/double exposure) fotoğraf kullanılabilir.
 4. Kolaj yapmak yasaktır.
 5. Krop(kırpma) en fazla %20 oranında serbesttir.
 6. Manipulasyonların genel değerlendirmesi jürinin taktirindedir.

III- Yarışma Kategorileri ve tanımları:

1-Geniş Açı:  

Seramik eserlerin, sualtının doğal yapısı ile birlikte, her türlü geniş açı lens veya konverter ile çekilmiş, içinde herhangi bir model veya başka bir dalıcı olmayan fotoğraftır. Yarı sualtı-yarı suüstü fotoğraflar, siyah/beyaz fotoğraflar ve kompozit (Overlay/double exposure) fotoğraflar bu kategoride kullanılabilir. Krop(kırpma) en fazla %20 oranında serbesttir.

2-Modelli Geniş Açı: 

Seramik eserlerin, sualtının doğal yapısı ile birlikte, her türlü geniş açı lens veya konverter ile çekilmiş, içinde sadece model veya dalgıcın olabileceği fotoğraftır. Yarı sualtı-yarı suüstü fotoğraflar, siyah/beyaz fotoğraflar ve kompozit (Overlay/double exposure) fotoğraflar içinde sadece  model veya dalgıcın olabileceği şekilde bu kategoride kullanılabilir. Serbest dalıcı model olarak kullanılabilir. Krop(kırpma) en fazla %20 oranında serbesttir.

3-Makro/Yakın Plan:

Seramik eserlerin makro lens veya geniş açı lensi (yakın plan olmak şartıyla) ile çekilebilir. Her türlü diopter lens, uzatma tüpleri vb. ıslak lensler kullanılabilir. Krop(kırpma) en fazla %20 oranında serbesttir.

4-Yaratıcılık  (kreatif)

Her türlü (geniş açı veya makro ) lens ile seramik eserlerin sualtında çekilmiş veya işlenmiş olma şartıyla fotoğraf makinasının tüm özelliklerinin kullanılabildiği, yaratıcılığın ön plana çıkarılarak oluşturulan fotoğraflardır. Seramik eserlere manipulasyon, başka bir obje yerleştirme vb davranışlar kesinlikle yasaktır. Ardışık çekilerek birleştirilmiş fotoğraflar, boyama, kaydırma, yakınlaştırma, çevirme ve benzeri tekniklerle çekilen fotoğraflar ( zooming, panning, painting, rotate) bu kategoride yer alır. Bu kategoride arka fon, renkli plakalar, renk filtreleri, desen, şekil filtreleri kullanılabilir. Krop(kırpma) en fazla %20 oranında serbesttir. Bu kategoride fotoğraf kesinlikle sualtında oluşturulmadır.

IV- Özel kategori: “20 yaş altı gençler”:

Bu kategoriye sadece 20 yaş altı gençler katılabilir. Dalış brövesi olması zorunludur. Yarışmacı yukarıdaki 4 kategoriden istediklerine katılabilir (4 kategoride de fotoğraf gönderebilir). 20 yaş altı gençler kategorisinde fotoğraflar kategori ayırımı olmaksızın bir bütün olarak değerlendirilecektir.

V- Ödüller:

Tüm yarışmacılara katılım belgesi verilecektir. Her kategoride ilk 10 fotoğraf final grubunu oluşturacaktır. Her kategori için 1., 2. ve 3. ye ödül verilecektir. 1 adet “Blue Exile Art Project Sualtı Fotoğraf Yarışması En İyi Fotoğraf Ödülü” ve 18 yaş altı gençler kategorisinde de 1., 2. ve 3. ye ödül verilecektir. Ayrıca özel ödüller de verilecektir.

VI- Yarışma dışı bırakılma:

 1. Tüm fotoğraflarda sualtı yaşamının ve seramik eserlerin korunması öncelikli kuraldır. Fotoğrafta sualtı yaşamına zarar verilmiş, doğanın kirletilmiş, seramik eserlere zarar verilmiş olduğu şüphesi varsa ve bu durum ispatlanamaz olsa bile fotoğraf yarışma dışı bırakılır.
 2. Seramik eserlere manipulasyon yapmak kesinlikle yasaktır, bu tür fotoğraflar yarışma dışı bırakılır.
 3. Yarışma genel kuralları, fotoğraf kuralları, kategori tanımlarına aykırı fotoğraflar yarışma dışı bırakılır.
 4. Katılım koşullarına uymayan bir başvuru tespit edilmesi durumunda katılımcıya bilgi verilecek, fotoğraf değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 5. Yarışma sonuçları açıklandıktan sonra yarışma dışı bırakılan fotoğrafın yerine bir alt sıradaki eser yükselir.

Başvuru Belgeleri:

“BEAP Sualtı Fotoğraf Yarışması” Başvuru Formu ve yarışmaya katılacak fotoğraflar info@bodrumdenizmuzesi.org mail adresine gönderilecektir.

EK: BAŞVURU FORMU

“Blue Exile Art Project Sualtı Fotoğraf Yarışması” BAŞVURU FORMU

Ad Soyad :

Doğum Tarihi:

E-mail:

Cep Tel:

Adres:

Dalış Brövesi:

KategoriFOTOĞRAF DOSYA NOFOTOĞRAFIN ÇEKİLDİĞİ TARİH
Geniş Açı  
Modelli Geniş Açı  
Makro/Yakın Plan  
Kreatif  

“Blue Exile Art Project Sualtı Fotoğraf Yarışması” kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Tarih:

İmza:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Su Altı Fotoğraf Yarışması
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin