Örnek Resim
nakliyat nakliyat
Alanya Otobüs Reklamları

Merdan YANARDAĞ Neden Tutuklandı? İyi Parti’den YANARDAĞ Hakkında Suç Duyurusu! Tutuklamaya Tepkiler Sürüyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TELE 1’de 25 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan programda konuşan gazeteci Merdan Yanardağ, hapiste tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle bugün gözaltına alındı.

Merdan Yanardağ, Öcalan’ın tecrit altında tutulduğunu ve bunun hukuksuzluk olduğunu ifade etmişti. Ancak TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, programda kullandığı sözlerin montajlanarak servis edildiğini ve hedef gösterildiğini belirten bir açıklama yaptığı canlı yayının ardından gözaltına alındı. 

Bugün yaşanan gelişmelerin ardından (26 Haziran 2023) Merdan Yanardağ canlı yayın esnasında, Tele1 televizyon kanalının binasına gelen polisler tarafından gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Merdan Yanardağ hakkında “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlattığını bildirdi. Yanardağ ise sözlerinin bağlamından koparıldığını ve montajlandığını iddia etti. TELE 1 ise Yanardağ’a destek vererek “Halkın yanındayız” sloganıyla yayın yaptı.

Merdan Yanardağ’ın Tele1’de yapılan programda Öcalan‘la ilgili kullandığı sözler, iktidara yakın bazı siyasetçiler ve medya organları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Neler Oldu?

Ergenekon Davasında hapis yatan eski asker ve eski CHP milletvekili olan, sonrasında AKP’ye geçen milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Yanardağ’ın videosunu Twitter’da paylaşarak “Bu nasıl bir aymazlıktır?” diye sordu. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da TELE 1’in hiçbir yayın davetine icabet etmeyeceklerini duyurdu. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de TELE 1 hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bugün ise yaşanan gelişmelerin ardından (26 Haziran 2023) Merdan Yanardağ canlı yayında polisler tarafından gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yanardağ hakkında “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlattığını bildirdi. Yanardağ ise sözlerinin bağlamından koparıldığını ve montajlandığını iddia etti. TELE 1 ise Yanardağ’a destek vererek “Halkın yanındayız” sloganıyla yayın yaptı.

Merdan Yanardağ‘a muhlif 6’lı İttifak (Millet İttifakı) kanadındaki İYİ Parti’den de tepki geldi. 

Tele1‘in genel yayın yönetmeni Merdan YANARDAĞ, 14 Mayıs Genel Seçimleri’nden önce 6’lı masayı devirerek kalkan ve daha sonra geri dönen İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER‘e tepki göstermişti.

Tele1’de Merdan Yanardağ’ın açıklamalarının ardından İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker, Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ‘ın terörist başı Abdullah Öcalan hakkındaki sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Beker sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bugün; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına giderek sözde gazeteci Merdan Yanardağ’ın suçu ve suçluyu övme, terörist başı, bebek katili Öcalan’ı överek terör örgütü propagandası yapma suçlarını işlediğine yönelik savcılığa suç duyurusunda bulundum” ifadelerini kullandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden Merdan Yanardağ’a destek!

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden Merdan Yanardağ’a destek!Trollerin hedef almasının ardından Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ gözaltına alındı. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Yanardağ’ın gözaltına alınmasına, ” Verilen gözaltı kararının hukuki gerekçeleri kamuoyuna açıkça anlatılmalıdır” sözleriyle tepki gösterdi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, AKP’nin Abdullah Öcalan’la yeniden görüşerek çözüm süreci hazırlığında olduğunu söyleyerek eleştiri oklarını yöneltti. Yanardağ’ın sözleri troller tarafından çarpıtılarak sosyal medyada servis edildi. Troller tarafından hedef alınan Yanardağ gözaltına alındı. Yanardağ’ın gözaltına alınmasının ardından Çağdaş Gazeteciler Derneği şu paylaşımı yaptı:

“Gazeteci Merdan Yanardağ, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınmıştır. Sosyal medyadaki linç kampanyası ardından verilen gözaltı kararının hukuki gerekçeleri kamuoyuna açıkça anlatılmalıdır. Anayasaya göre herkesin düşünce ve kanaatlerini sözle açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu unutulmamalı, Merdan Yanardağ, bir an önce serbest bırakılmalıdır.”

ATGB Başkanı Recai Aksu: Merdan Yanardağ’ı gözaltına alarak gazetecileri korkutamazlar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), “Gazetecilik Suç Değildir” başlıklı açıklamasında TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın TELE1’e kurulan kumpası anlattığı yayının hemen arından gözaltına alınmasına bir tepki de Avrupa Türk Gazeteciler Birliği’nden geldi.

ATGB Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Başkan Recai Aksu şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilik Suç Değildir!
Merdan Yanardağ Serbest Bırakılmalıdır!
TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, TELE1’e yönelik kumpası anlattığı özel yayının ardından gözaltına alındı.
TELE1’in ve bağımsız medyanın yayınlarından rahatsız olan iktidar, baskı ve sansür girişimini derinleştiriyor.

“İKTİDARIN BASKICI ANLAYIŞI AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR”

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın gözaltına alınması ile iktidarın baskıcı anlayışı açıkça görülüyor. Sosyal medyada troller tarafından dolaşıma sokulan “kurgu video” sonrası “ Terör örgütünü övme” suçlamasıyla soruşturma başlatılması başka türlü nasıl yorumlanabilir!
Merdan Yanardağ TELE1’de, sözlerinin bağlamından koparıldığını anlattığı ve yayınlanmayan görüntüleri yeniden yayınladığı bir özel yayına katıldı. Merdan Yanardağ, AKP ve trollerinin programında sarf edilen sözlerin kesip TELE1’E yönelik yaptıkları operasyonu anlattı.
TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ canlı yayında konuya ilişkin şöyle konuştu:
TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.
Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce dört soru 4 yanıt programda benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı.
Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum Esas olarak neyi söyledim; bir AKP’nin yeni bir çözüm süreci başlatmak istediğini, Apo’ya bir af hazırlığı içinde olduğunu fakat Öcalan tecritte olduğu için bizim yürüyen pazarlığı bilmediğimizi, demokratik ülkelerde infaz yasalarında bu tip katı tecritlerin uygulanmadığını belirten bir değerlendirme yaptım. Ve esas olarak AKP’nin yeni dönemde hem bir af hazırlığı hem de Abdullah Öcalan üzerinden Türkiye’de siyaseti düzenleme girişimini eleştirdim. Bir daha altını çiziyorum; ben yurtsever ve sosyalist bir gazeteciyim. Hiçbir terör eylemini savunmayacağım gibi övmem de mümkün değildir. Övme yok, tam tersi AKP’nin övgülerine ilişkin ironik bir eleştiri var, göreceksiniz.
Geçen hafta salı günü yani 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında yaptığım değerlendirme 6 gün sonra bulunuyor. TELE1’e, bana ve bizim üzerimizden Türkiye’nin demokratik kamuoyuna ve güçlerine yönelik bir saldırı ve kumpasa dönüştürülmeye çalışılıyor.
Merdan Yanardağ TELE1’deki yukarıdaki canlı yayındaki konuşmasının ardından TELE1’in önüne gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

“MERDAN YANARDAĞ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR”

2002 yılından beri Avrupa çapında faaliyet gösteren ATGB olarak tüm dünyaya ‘Gazetecilik suç değildir’ diye sesleniyoruz., Türkiye’deki gazetecilerin yalnız olmadığını herkesin bilmesini istiyoruz.
Türkiye’de medyanın hükümet kontrolüne girdiği, bağımsız ve özgür gazetecilerin yeni sansür yasasıyla susturulduğu bir ortamda bizlerin sessiz kalması düşünülemez.
Merdan Yanardağı gözaltına alarak gazetecileri korkutamazlar yıldıramazlar.
Merdan Yanardağ derhal serbest bırakılmalıdır.
Gazetecilik Suç Değildir
Özgür basın susturulamaz!
Türkiye’de sansüre son, gazetecilere özgürlük!
Türkiye’deki gazeteciler yalnız değildir!”

Merdan Yanardağ’ın gözaltına alınmasına siyasilerden tepki yağıyor

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, TELE1’e yönelik kumpası anlattığı özel yayının ardından gözaltına alındı. Yanardağ’ın gözaltına alınmasından sonra siyasilerden peş peşe tepkiler geldi

Sol Parti Genel Başkanı


Sol Parti

Sol Parti

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

CHP Milletvekili Tuncay Özkan

EMEP Genel Başkan Yardımcısı, Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca

EMEP Genel Başkan Yardımcısı, Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu Üyesi

HDP Genel Merkezi

HDP Genel Merkezi

Meral Denış Bektaş

Meral Denış Bektaş

27. Dönem CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya

27. Dönem CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya

CHP 27. Dönem Milletvekili Mehmet Bekaroğlu

CHP 27. Dönem Milletvekili Mehmet Bekaroğlu

Fatih Mehmet Maçoğlu

Fatih Mehmet Maçoğlu
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Merdan YANARDAĞ Neden Tutuklandı? İyi Parti’den YANARDAĞ Hakkında Suç Duyurusu! Tutuklamaya Tepkiler Sürüyor…
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin