Örnek Resim
nakliyat nakliyat
Alanya Otobüs Reklamları

MAHMUT NE DEMEK?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahmut Arapçadan gelen ve Türkçede çok sık kullanılan en güzel isimlerden biridir. Özellikle anlamı ve aynı zamanda dini açıdan içerdiği nitelikler ismin daha ilgi çekici hale gelmesine fırsat tanımaktadır.

Mahmut Türkçe karşılığı olarak ‘övgüye değer’ anlamı üzerinden değerlendirilmektedir. Kişinin değerli olduğunu ve övgüyü hak eden bir karaktere sahip olduğunu anlatır. O yüzden böyle güzel karakteristik bir anlama sahip olduğu için, erkek çocukları için kullanılan en özel isimler arasında bulunuyor.

 En çok merak edilen konular arasında Mahmut isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Mahmut ismi Kur’an’da geçen adlar arasında bulunmaktadır. Böylece minik yavrunuz adına Mahmut ismini isteğinize uygun şekilde koyabilirsiniz.

 Mahmut aynı zamanda sözcük anlamına da sahiptir. Bu bağlamda övülmeye değer ile beraber ‘övülmüş’ şeklinde de kullanıldığı biliniyor. Ancak daha çok isim anlamı üzerinden bilinen ve tercih edilen güzel bir addır. Son dönemlerde eskisinden çok daha fazla ilgi çekiyor ve bebekler için tercih ediliyor. Anlamını merak edip araştıran pek çok ebeveyn, doğacak bebekleri için bu adı koyma planları gerçekleştirmektedir.

PAŞA OLURSUN AMA ADAM OLAMAZSIN

Bir adamın haylaz yaramaz bir oğlu vardı. Adamcağız oğluna yeri geldikçe:

? Oğlum sen adam olmazsın derdi.

Babasının bu sözleri ise çocuğun çok zoruna giderdi. Bir gün gene babası aynı sözü tekrarlamıştı. Çocuk başını aldı gitti İstanbul’a geldi okumaya başladı. Çocuğun tek muradı adam olmak ve babasını mahcup etmekti. Nitekim okudu uğraştı ve türlü imtihanlardan sonra Osmanlı Devletine Paşa oldu. Unutmamıştı babasının kendine söylediği sözleri. Emrindekilere gidin filân memlekette filân köyde şu isimde biri var onu istanbul’a huzuruma getirin diye emir verdi.

Paşanın adamları gittiler ve söylenen köyde Paşanın babası Mehmet efendiyi buldular. Adamcağız tarlada çift suluyordu. Yanına varıp:

? Seni Paşa Hazretleri İstanbul’a huzuruna çağırır hazır ol gideceğiz dediler.

Adamcağız şaşırmıştı. Bir Paşa Anadolu’nun fakir köylüsünü niçin huzuruna çağırsındı. Ne ise emir emirdir hazırlandı İstanbul’a yola çıktılar… Günler sonra o zamanın şartları altında İstanbul’a varıldı… Adamcağız hâlâ suçunun ne olduğunu bilmiyor Paşa beni ne yapacak? diye düşünüyordu. Adamcağızı Paşa’nın huzuruna çıkardılar… Büyük bir debdebe ile babasını huzuruna kabul eden Paşa:

? Beni tanıyabildin mi? Ben kimim? diye sordu. Yaşlı adam büyük bir korku içinde idi. Oğlu olduğunu tanımamıştı.

? Siz Sadrazam efendimizsiniz dedi.

Paşa intikamını almış olmanın gururu içinde:

? Ben senin oğlunum… Hani sen bana iki sözünün birinde «Adam olmazsın» derdin. Bak işte adam oldum hatta Paşa bile oldum dedi. Adamcağız meseleyi anlamıştı: ? Beni ta uzaklardan buraya bunu söylemek için mi çağırdın. Ben sana Paşa olamazsın dememiş adam olamazsın demiştim. Sen ise beni buraya çağırmakla benim sözümü doğru çıkardın dedi.

eee ben sana demedim mi yeni başlıyoruz çalışan Demir pas tutmaz…

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
MAHMUT NE DEMEK?
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin