Örnek Resim
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin’le görüştü

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin’le görüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Zırhlı treniyle Rusya’ya giden Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sona erdi.

Kuzey Kore lideri, Putin ile el sıkıştığı sırada “Yoğun programınızda bizi davet ettiğiniz için teşekkür ederiz” dedi. Liderler, Rusya’nın Çin sınırına yakın bölgesinde, Rusya’nın ilk ticari uzay merkezi olan Vostoçni Uzay Üssü’nde görüştü.

Putin, Kim ile “açık bir fikir alışverişinde” bulunduğunu ve iki ülke arasında askeri işbirliği “potansiyeli” olduğunu söyledi. Kuzey Kore lideri, Putin ile el sıkıştığı sırada “Yoğun programınızda bizi davet ettiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Liderler, Rusya’nın Çin sınırına yakın bölgesinde, Rusya’nın ilk ticari uzay merkezi olan Vostoçni Uzay Üssü’nde görüştü.

Putin, Kim ile “açık bir fikir alışverişinde” bulunduğunu ve iki ülke arasında askeri işbirliği “potansiyeli” olduğunu söyledi.

Putin, Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerine uyacağını da sözlerine ekledi.

Putin görüşmede, Kuzey Kore’nin uydu yapımına Rusya’nın destek vereceğini kaydetmişti.

Kim onuruna verilen yemekte Putin, “Ülkelerimiz arasında dostluk ve işbirliğinin gelecekte güçlendirilmesi” için kadeh kaldırdı.

Kuzey Kore lideri Kim, “Başkan Putin’in kararlarını her zaman destekleyeceğiz ve… emperyalizme karşı mücadelede birlikte olacağız” mesajı verdi.

Kim, ülkesinin Rusya ile ilişkilerini güçlendirme konusunda daha önce de oldukça kararlı bir tutum sergilemiş ve Putin ile ikili ilişkilerin hükümetinin “bir numaralı önceliği” olduğunu söylemişti.

ABD’li yetkililer, iki liderin Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için ihtiyaç duyduğu silah ve cephane ticaretini görüşeceklerini iddia etmişti.

Kim’e seyahatinde üst düzey hükümet ve ordu görevlileri eşlik etti.

Putin görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Kuzey Kore liderinin Vladivostok’ta bir ziyaretle turuna devam edeceğini kaydetti.

Kim’in Komsomolsk-on-Amur kentinde de savunma ve sivil havacılık tesislerini ziyaret edeceği belirtiliyor.

Kuzey Kore lideri en son 2019’da, ABD ile nükleer müzakerelerin çökmesinin ardından Vladivostok’a giderek Putin’le görüşmüştü.

putin ve kim

Devlet televizyonu Rossiya 1’e konuşan Putin, askeri-teknik alandaki mevcut “sınırlamalara” rağmen Kuzey Kore ile askeri işbirliği için “potansiyel” olduğunu söyledi.

“Evet, bazı sınırlamalar var. Rusya tüm bu sınırlamalara riayet ediyor, ama elbette konuşabileceğimiz şeyler var. Bu konuyu tartışıyoruz, düşünüyoruz. Ve burada da beklentiler var. Rusya kendi kendine yetiyor, ancak yürürlükteki kurallar çerçevesinde dikkat ettiğimiz ve tartıştığımız potansiyellerimiz var.”

Putin, iki liderin tarım konusunu da ele aldıklarını ve Rusya’nın “Kuzey Kore’ye sunabileceği şeylerin olduğunu” sözlerine ekledi.

Rusya’nın Interfax haber ajansına göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Devlet Başkanı Putin’in Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yaptığı görüşmenin “önemli ve esaslı” olduğunu söyledi.

Peskov, Kuzey Kore’nin Rusya ile havacılık ve ulaşım alanlarında işbirliğine ilgi duyduğunu da sözlerine ekledi.

Rus devlet haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada da Peskov, iki liderin görüşmelerinde nükleer savaş risklerini ele almadıklarını söyledi.

Kim yolculuğa başlarken trenin kapısından el salladı

Kremlin Sözcüsü Peskov daha önceki açıklamasında da görüşmenin “iki ulus arasındaki dostluğu kuvvetlendireceğini” ifade etmişti.

Kremlin’den bu sabah yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarının Pyongyang ile ilişkilerini engellemeyeceği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler 2006’daki ilk nükleer denemesinden bu yana Kuzey Kore’ye yaptırım uygulanmasını öngören 10’dan fazla karar almıştı.

Bazı analistler, Rusya’nın bu toplantı sonucunda Kuzey Kore’ye cephane stoku karşılığında ileri teknoloji sağlayabileceği yorumunu yapmış, bunun ise uluslararası yaptırımların ihlali anlamına geleceğini vurgulamıştı.

ABD daha önce Kuzey Kore’yi Rusya’ya silah satmaması için uyarmış, aksi takdirde yaptırımların daha da artırılacağını açıklamıştı.

Rusya ise bu tehditlerle “ilgilenmediklerini” duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov “Kuzey Kore de dahil olmak üzere komşularımızla ilişkilerimizi geliştirirken bizim için önemli olan söz konusu iki ülkenin çıkarıdır, Washington’ın tehditleri değil” dedi.

BBC’ye konuşan Center for European Policy Analysis adlı düşünce kuruluşundan Samuel Greene, Rusya’nın pek fazla dostu kalmadığı için kendisiyle işbirliği yapabilen ülkelere daha fazla yakınlaşma ihtiyacı olduğunu, diğer yandan da Batı’ya “Ukrayna konusunda bizimle anlaşmazsanız size daha fazla sorun yaratabilecek Kuzey Kore’ye yardım ederim” mesajı verdiğini söylüyor.

Güney Kore, olası bir silah anlaşmasını yakından takip ettiklerini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ise seyahatle ilgili bilgileri Güney Kore’yle de paylaşabileceklerini belirtti ve “Güney Kore’nin Moskova’da elçiliği var, talep ederlerse bilgi veririz” dedi.

Çin, Putin ile Kim’in görüşmesi için “Kuzey Kore ve Rusya arasındaki ilişkilerle ilgili” değerlendirmesinde bulundu.

Çin, Kuzey Kore’nin uzun süredir müttefiklerinden biri ve ekonomik destekçisi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, ayrıca Kuzey Kore’nin “dağlar ve nehirlerle birbirine bağlı dost komşuları” olduğunu ve “Çin-Kuzey Kore ilişkilerinin iyi geliştiğini” kaydetti.

İki lider neden uzay üssünde buluştu?

Rus devlet medyası Ria Novosti’nin bildirdiğine göre Putin, Moskova’nın Kuzey Kore’ye uydu programında yardımcı olmak istediğini ve bu amaçla görüşme yeri olarak uzay istasyonunun seçildiğini söyledi.

Kim’in ilerleme kaydetmekte zorlandığı alanlardan biri de uzay programı. Son altı ay içinde iki kez yörüngeye bir casus uydu yerleştirme çabaları başarısız oldu.

Casus uydunun Kuzey Kore’ye gökyüzünde düşmanlarını gözetleme imkanı sağlayacağı ve bunu saldırıları daha doğru planlamak ve gelen tehditleri izlemek için kullanabileceği belirtiliyor.

Kim, casus uydu geliştirmeyi son birkaç yıldaki en önemli askeri önceliklerinden biri haline getirdi.

Rusya’ya silah satması karşılığında Kim’in de Putin’den kendi silah programı için gelişmiş askeri teknolojisini paylaşmasını istemesi bekleniyordu.

Moskova’nın silahlarının Pyongyang’ınkilerden onlarca yıl ileride olduğu düşünülüyor.

Kim zırhlı trene binerken

Zırhlı trenle yolculuk

Kim, zırhlı treninde yolculuk yaptı. 2019’daki görüşmeye de aynı şekilde gitmişti.

Zırhlı treninde 20 zırhlı otomobil taşıdığı, normal trenlerden çok daha ağır olduğu için saatte en fazla 59 kilometre hızla ilerleyebildiği belirtiliyor.

Rusya’daki tren raylarının genişliği Kuzey Kore’dekinden daha büyük olduğu için Kim’in treninin sınırda tekerlerini de değiştirmesi gerekmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Temmuz’da Kuzey Kore’yi ziyaret etmişti
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Temmuz’da Kuzey Kore’yi ziyaret etmişti.

İhtiyaç fazlası cephane

Carnegie Endowment for International Peace adlı düşünce kuruluşundan Ankit Panda, iki ülkenin de birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olduğunu söylüyor:

“Şimdi esas konu, iki tarafın da birbirlerinin istediği fiyatı ödemeye razı olup olmayacağı.”

Rusya’nın Kuzey Kore’den silah, top mermisi ve roket talep etmesi, yaptırımlar nedeniyle ekonomisi zor durumda olan Kuzey Kore’nin ise gıda ve hammadde istemesi bekleniyor.

New York Times gazetesine göre Rusya’nın 122 ve 152 milimetrelik top mermisi stokları azalmış durumda. Putin bu topların yanı sıra anti-tank mayınlar da talep edebilir.

Gazeteye göre Kim’in talep listesinde ise gıdanın yanı sıra daha gelişmiş uydu ve nükleer denizaltı teknolojilerine erişim yer alabilir.

Kuzey Kore’nin silah sistemlerinin önemli bir kısmı, tıpkı Rusya’nınki gibi Sovyetler Birliği’nin sistemlerine göre tasarlanmış durumda. Bu yüzden iki ülkenin silahları ve mühimmatları çoğunlukla birbiriyle uyumlu.

BBC’ye konuşan Kuzey Kore Çalışmaları Üniversitesi’nden Prof. Kim Dong-yup’a göre, 1953’ten beri savaşmadığı için Kuzey Kore’nin elinde milyonlarca top mermisi ve roket olabilir.

Prof. Kim, bu eski mühimmatları Rusya’ya vermenin Kuzey Kore’nin savunma kapasitesini azaltmayacağı görüşünde. Zira artık orduda daha modern mühimmatlar kullanıyorlar.

(BBC Türkçe)

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Washington’un silah ticareti yapmamaları yönündeki uyarıları üzerine Başkan Vladimir Putin ile görüşmek üzere Salı günü askeri bando eşliğinde özel trenle Rusya’ya geldi.

Kuzey devlet medyasının Salı günü bildirdiğine göre, Kim, üst düzey silah endüstrisi ve askeri yetkililerin eşliğinde, zeytin yeşili boya şemasına sahip treniyle Pazar günü Rusya’ya gitmek üzere Pyongyang’dan ayrıldı.

Rus devlet televizyonu tarafından yayınlanan video görüntüleri, Kim’in Rusya’nın uzak doğusundaki bir istasyonda bir karşılama heyeti tarafından karşılanmak üzere trenden kırmızı halıya inerken takım elbise giydiğini ve gülümsediğini gösteriyor. Kısa süre sonra tren istasyonundaki platformda sıralanan bir askeri bando saldırdı.

Gezi hakkında bilgisi olan bir Rus kaynak, Reuters’e daha önce, Kim’in Salı sabahı trenden ayrılarak Rusya’nın Uzak Doğu’suna giden ana demiryolu kapısı olan Khasan’da Rus yetkililerle buluşmak üzere yola çıktığını söylemişti.

Rusya’nın uzak doğu Primorsky bölgesinin valisi Oleg Kozhemyako tarafından yayınlanan görüntülerde, Kim’in büyük beyaz bir sandalyede oturduğu ve Rusya Doğal Kaynaklar Bakanı Alexander Kozlov liderliğindeki bir heyetle konuştuğu görülüyor.

Kozhemyako, Rus heyetinin bu yıl ortak turizm ve tarım projelerinin potansiyel lansmanını görüştüğünü ve Pyongyang ile ekonomik bağları derinleştirmeyi umduğunu söyledi.

Kim yurt dışına sık sık seyahat etmiyor; 12 yıllık iktidar süresi boyunca ülkesinden yalnızca yedi kez uzaklara seyahat ediyor ve iki kez Kore arası sınırı geçiyor. Bu gezilerden dördü Kuzey’in ana siyasi müttefiki Çin’e yapıldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Bu tam teşekküllü bir ziyaret olacak” dedi. “İki heyet arasında müzakereler yapılacak, sonrasında gerekirse liderler birebir formatta iletişimlerini sürdürecek.”

Rus yetkililer, görüşmelerin Kuzey Kore’ye yapılan insani yardım ve Pyongyang’a yönelik BM Güvenlik Konseyi kararlarını kapsayabileceğini söyledi.

İlk olarak ziyaretin yakın olduğunu söyleyen ABD’li yetkililer, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah görüşmelerinin aktif şekilde ilerlediğini ve Kim ile Putin’in Ukrayna’daki savaş için Rusya’ya silah sağlamayı görüşeceklerini söyledi.

Japonya’nın Kyodo haberleri ve Güney Kore basınında yer alan haberlere göre, zirvenin yeri konusunda herhangi bir teyit yapılmadı ancak Kim’in treni, Putin’in bir konferansa katıldığı Rusya’nın Pasifik Okyanusu’ndaki Vladivostok limanına giden kavşağı geçerek kuzeye doğru ilerledi. Vostochny kozmodromunda.

Vladivostok’taki Doğu Ekonomik Forumu’nda konuşan Putin, 1.500 km’den (930 mil) daha kuzeydeki Vostochny kozmodromuna gitmeyi planladığını söyledi ancak Kim’le orada buluşmayı planlayıp planlamadığını söylemedi.

Fırlatma istasyonunu ziyaret etmek için kendi programı olduğunu söyledi ve şunu ekledi: “Oraya vardığımda öğreneceksin.”

Kuzey Kore lideri Kim'in Rusya'da trenden inerken ilk görüntüleri

Washington ve müttefikleri, Rusya ile nükleer silahlı Kuzey Kore arasında daha yakın askeri işbirliğine dair son işaretlerden duydukları endişeyi dile getirdi. Bu, Kim’in 2019’daki son yurt dışı gezisinde tanıştığı Putin’le ikinci zirvesi olacak.

Pyongyang ve Moskova, Kuzey Kore’nin, 18 ayı aşkın süredir devam eden savaşta büyük stoklar harcayan Rusya’ya silah tedarik edebileceği yönündeki iddiaları yalanladı.

Peskov, Rusya’nın ulusal çıkarlarının politikalarını belirleyeceğini söyledi.

Peskov, Rus medyasında “Kuzey Kore de dahil olmak üzere komşularımızla ilişkilerimizi yürütürken, Washington’un uyarıları değil, iki ülkemizin çıkarları bizim için önemlidir” dedi.

Analistler , Kim’in üst düzey savunma sanayii ve askeri yetkililerden oluşan heyetinin ve Mühimmat Sanayii Departmanı Direktörü Jo Chun Ryong’un dikkate değer varlığının, savunma sanayii işbirliğine yönelik yoğun bir gündeme işaret ettiğini söyledi.

Askeri analistler, Kim’in Kuzey Kore’nin geniş stokundan Rusya’nın yeteneklerini kısa vadede yenileyebilecek topçu mermileri sunabileceğini , ancak mühimmatın kalitesiyle ilgili soruların genel etkiyi sınırlayabileceğini söyledi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un ofisi, birçok ülkenin “Birleşmiş Milletler tarafından yaptırım uygulanan Kuzey Kore ile Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Rusya” arasındaki zirveyi endişeyle izlediğini söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla gazetecilere konuşan bir başkanlık yetkilisi, “Başkanın söylediği gibi, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak sorumlu bir şekilde hareket edeceğini umuyoruz.” dedi.

Pazartesi günü Washington, Pyongyang North’u Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanılabilecek silah satmama sözüne uymaya çağırdı ve bunun Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edeceğini söyledi.

Kuzey Kore, Ukrayna ihtilafı konusunda Rusya’yı açıkça destekleyen birkaç ülkeden biri ve Putin geçen hafta “çabaları birleştirerek ikili ilişkileri planlı bir şekilde her bakımdan genişletme” sözü verdi.

Çarpıcı bir gösteriyle Kim, Temmuz ayında Pyongyang’ı ziyaret ettiğinde Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’ya kişisel bir silah sergisi turu yaptı ve Shoigu, bir askeri geçit töreninde yasaklı balistik füzeler geçerken selam verdi.

Hem Rusya hem de Çin, 2017 gibi geç bir tarihte Pyongyang’ı balistik füze fırlatmaları ve nükleer testler nedeniyle cezalandıran Güvenlik Konseyi kararlarına oy verdi.

REUTERS / Seul’den Hyunsu Yim, Hyonhee Shin ve Josh Smith, Tokyo’dan Kiyoshi Takenaka, Melbourne’den Lidia Kelly, Washington’dan Steve Holland ve Humeyra Pamuk ve Vladivostok’tan Reuters personeli; Yazan: Jack Kim/Andrew Osborn; Düzenleme: Gerry Doyle ve Alex Richardson

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin’le görüştü
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin