Örnek Resim

HALİKARNAS BALIKÇISI 49. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANILACAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BODRUM DENİZ MÜZESİ VE BİLGİ YAYINEVİ İŞ BİRLİĞİNDE HALİKARNAS BALIKÇISI ANMA PROGRAMI

BİLGİ YAYINEVİ VE BODRUM DENİZ MÜZESİ’NDEN BALIKÇI’YI ANMA PROGRAMI

HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN 49. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE MÜZEDEÇARDAK ALTI KAHVESİNDE BULUŞULACAK

MÜZEDE ÇARDAK ALTI KAHVESİNDE HALİKARNAS BALIKÇISI ANILACAK

HALİKARNAS BALIKÇISI “BALIKÇI’NIN ÇARDAK ALTI KAHVESİNDE” ANILACAK

HALİKARNAS BALIKÇSI ANISINA “ÇARDAK ALTI KAHVE” BODRUM DENİZ MÜZESİNDE

Bodrum’la özdeşleşmiş, pek çok farklı disiplinde engin bilgiye sahip kişi olarak kabul edilen Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı, 49. ölüm yıl dönümündeBodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliklerle anılacak. Bilgi Yayınevi ve Bodrum Deniz Müzesi iş birliğinde gerçekleşecek programda sunumlar, sergi, çocuk atölyeleri, kent turu ve programa özel basılan Halikarnas Balıkçısı’na ait mini kitap hediyesinin dağıtımı yer alıyor. Balıkçı’nın eski Bodrum’una gönderme yapılarak, kent sakinleriyle, balıkçılarla, süngercilerle vakit geçirdiği bir çardak altı kahvesi müzede canlandırılacak.

Her sene ölüm yıl dönümü olan 13 Ekim ve doğum yıl dönümü olan 17 Nisan ve bağlı günlerde farklı içeriklerle oluşturulan programlarla anılan Halikarnas Balıkçısı’nın 49. ölüm yıl dönümü etkinliklerinin teması “Balıkçı’nın Çardak Altı Kahvesinde” olarak belirlendi. Bodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi iş birliğinde organize edilen program dâhilinde 13 ve 14 Ekim 2022 tarihlerinde, iki gün boyunca Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliklerle Halikarnas Balıkçısı anılacak. İki günlük program boyunca yapılacak sunumlar ve öğrenci atölyeleri bu alanda gerçekleşecek; Balıkçı’nın mütevazı yaşam tarzı,mekânsal anlatımla buluşacak.Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ve Etrim Halı’nın katkı ve destekleriyle kurulacak sahnedeyapılacak sunumlar ve çocuk atölyelerinde katılımcıların kendilerini eski Bodrum’da bir çardak altı kahvesinde hissetmeleri sağlanacak.

Anma programı, 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00’de Halikarnas Balıkçısı’nın anıt mezarı bulunan Gönültepe’de, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen anma töreniyle başlayacak. Bodrum Deniz Müzesi programı aynı gün “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” çocuk atölyeleri ve “Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” sunumu ile devam edecek.

“Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Çocuk Atölyesi

Müze okul gezileri, resim yarışması, hafta sonu atölyeleri ve Halikarnas Balıkçısı Okuma Günleri gibi öğrenci programlarına takviminde yer veren Bodrum Deniz Müzesi ve öğrencilere yaptığı katkılarıyla bilinen Volkan Boya, Halikarnas Balıkçısı’nı çardak altında çocuklar ve sanatla buluşturacak. Halikarnas Balıkçısı’nın çizim tekniklerinden biri olan mumlanmış kağıt üzerine mürekkep kazıma tekniğinin tanıtılacağı ve Balıkçı’nın bu teknikle çalıştığı resimlemelerinden seçilen eserlerin sanat tarihi uzmanı eşliğinde yorumlanacağı atölyede çocuklar tarafından aynı teknikler uygulanacak. 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00 ve 17.30’da Volkan Boya sponsorluğunda gerçekleşecek atölyelerin maksimum 15 kişilik kontenjanı bulunuyor. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek atölyeye 0530 232 14 83 numarasından ön kayıt için başvuru yapılması gerekiyor.

“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi”

13 Ekim Perşembe günü saat 14.00’de Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı Timuçin Binder’in gerçekleştireceği sunumunda, Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarındaki deniz ve doğa içeriğine,  Mavi Anadoluculuk tezine, Mavi Anadoluculuk akımındaki uygarlık eleştirisine dikkat çekilecek ve modern uygarlığın bugün geldiği nokta, özellikle içinde olduğumuz ekolojik kriz bağlamında değerlendirilecek. Halikarnas Balıkçısı’nın mirasının içinde barındırdığı hâlâ güncel olan düşünceler ve öneriler aktarılacak. Balıkçı’nın mirası günümüz sorunları açısından tekrar tartışmaya açılacak.

Programın ikinci ve son gününde “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri” kent turu ve “Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” sunumları gerçekleşecek.

Balıkçı’nın Botanik Mirasının İzinde Kent Turu

Halikarnas Balıkçısı’nın botanik bilgisiyle kente kattıkları üzerinden kentteki mirasının izi sürülüyor. Halikarnas Balıkçısı’nın diktiği, günümüzde hala yaşayan ağaçların görüleceği; Bodrum’a getirdiği ve ektiği diğer bitkilerin görülüp tanınacağı kent turuna hem yetişkinler hem de çocuklar katılabilecek. Doğayla ve kentle uyumlanmaya Balıkçı’nın izinde bir tık daha yaklaşılacak olan kent turu etkinliği ücretsiz olacak. 14 Ekim Cuma saat 11.00’de Bodrum Deniz Müzesi önünden kent turuna başlanacak ve yaklaşık iki saat sürecek. Katılım gösterebilmek için 0530 232 14 83 telefon numarasından başvuru yapılması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HALİKARNAS BALIKÇISI 49. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANILACAK
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin