Örnek Resim

BLUE EXİLE ART PROJECT “KARADA” AÇILIŞINI YAPTI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DERİNLERE İNEN SANAT “KARADA” YERİNİ ALDI

BODRUM’DAKİ SUALTI SERGİSİ, KARADA SERGİSİNİ AÇTI

BLUE EXİLE ART PROJECT ESERLERİ “KARADA” SERGİLENMEYE BAŞLADI

BODRUM SUALTI SERGİSİ MIDTOWN’DA

Suyun Altındaki 100 Günlük Macerasının Ardından BEAP “KARADA”

Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından başlatılan ve iklim değişikliğini vurgulayan “Sular Yükseliyor” temalı Blue Exile Art Project (BEAP), suyun altındaki 100 günlük macerasının ardından Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi sponsorluğunda seramik ve fotoğraf sergisi açılışını 1 Ekim Cumartesi günü 18.00’de Midtown, Rotunda Alanı’nda gerçekleştirdi.

Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı, deniz kültürünü ve sualtı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtmanın hedeflendiği projenin karadaki sergisi “Blue Exile Art Project ‘KARADA’”, 1 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’de Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Rotunda Alanı’nda sanatçıların, sanatseverin ve projeyle ilgilenenlerin katılımlarıyla gerçekleşti. Açılışa Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörü Serdar Durusüt, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü üyeleri, Karia Rotary Bodrum Kulübü üyeleri, proje sanatçıları ve sanatseverler katıldı.

Her sene farklı bir çevre teması ile farkındalığın sağlanacağı sürdürülebilir bir proje olan Blue Exile Art Project’te sualtı sergisi, film gösterimleri, çevre konulu toplantılar, sualtı fotoğraf sergileri, karada sergi gibi etkinlikler yer alacak.2022 yılı teması “Sular Yükseliyor” olan, iklim değişikliğine dikkat çeken proje 20 Mayıs’da sualtında resmi açılış ile ziyarete açılmış, 20 Eylül tarihinde sona ermişti. 2022 senesi BEAP projesinin ilk ayağı olan, çevreye ve iklim değişikliğine gönderme yapan suyun altında yer alan eserler, 100 günlük macerasının ardından Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde satışa sunuldu. Sualtı fotoğraf sanatçıları Dr. Mert Gökalp ve Tunç Cambaz’ın sualtında eserleri fotoğrafladıkları çalışmaları da sanatçıların manifestolarıyla birlikte sergide yer alan ve satışa sunulan eserler arasında. Eserlerin satışından elde edilecek gelirin %35’i, fotoğraflardan elde edilecek gelirin ise %50’si Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü iş birliğinde yürütülen denizel farkındalık projelerine aktarılacak. Sergi alanında bulunan karekodlardan sanatçı, eser, manifesto ve fiyat bilgisi elde edilebilecek.

Sualtını sanat galerisi olarak kullanarak 2022 teması “Sular Yükseliyor” ile çevreye ilişkin kültürel ayak izi oluşturma, iklim değişikliğine dikkat çekme, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleme ve denizel farkındalık oluşturarak deniz kültürünü çoğaltma gibi hedefleri olan projede, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısının eserleri yer alıyor. Proje için, “Sular Yükseliyor” temasıyla eserlerini yaratan ve projeye destek amaçlı satışa sunulan eserlerin sanatçıları: Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pilge, Gülperi Pahna Angın, Handan Gaga Casser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Nurten Nurlu, Saba Karabey Bener, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tevfik Karagözoğlu ve Toprak Sencer.

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projenin küratörü Tao Ulusoy. Blue Exile Art Project 2022’nin önemli destekçileri arasında Bodrum Belediyesi ve Rotary UR 2440 bulunuyor. Proje sponsorları arasında Bodrum Ticaret Odası, Aşkın Diving, Aquapro Diving Center, POMSAD, SEP, XANADU Island ve BOSAV bulunuyor. Projenin diğer destekçileri ise IMEAK DTO Bodrum Şubesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Milta Marina Bodrum, Bodrum Dalış Okulları, Bodrum yerel sanatçıları, Rotary Dalış Hobi Grubu ve Bodrum Art Fair (BAF) .

1-10 Ekim 2022 tarihleri arasında serginin sponsorluğunu üstlenen Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin Rotunda Alanı’nda ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 10 gün boyunca ziyarete açık olacak. Sergi alanında yer alan karekodlardan satış bilgileri öğrenilebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BLUE EXİLE ART PROJECT “KARADA” AÇILIŞINI YAPTI
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin