Örnek Resim

BLUE EXİLE ART PROJECT BASIN TOPLANTISI BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz kültürünü yaşatma, zenginleştirme, tanıtma odaklı denizel farkındalık ve su altı projesi olan Blue Exile Art Project’in basın toplantısı gerçekleşti

Toplantıya Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Rotary 2440. Bölge Guvernörü Nedim Atilla, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Mavi Ege Denizi Rotary Başkanı Şule Kükrer, Bodrum Dalış Okulları, Bodrum Tanıtma Vakfı temsilcileri, Bodrum Denizcilik Yüksek Meslek Okulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, proje sanatçıları, Rotary Dalış Hobi Grubu, İlçe Kültür Turizm Müdürlüğü, ana sponsor MeRQez Art ve Marina Yacht Club Bodrum yönetimi ile basın mensupları katıldı.

Bodrum’da, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Rotary 2440. Bölge ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından her sene farklı bir tema etrafında şekillenecek olan proje tanıtımında açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu şunları söyledi:

“Kültürlerin kenti Bodrumdayız. Tarih boyunca burada denizle bütünleşmiş bir sürü kişilik yaşamış. Bodrum’u dünyaya anlatmışlar. Bunlardan bir tanesi de deniz edebiyatını yapan, onu bilgi ve sanatla oluşturan Halikarnas Balıkçısı’dır. Biz de ondan esinlenerek bu projeye Blue Exile Art Project adını koymayı uygun gördük. Bodrum Deniz Müzesi olarak deniz kültürünü korumak, araştırmak ve yaşatmak için birçok müzecilik faaliyetinde bulunuyoruz. Bu proje de Rotary Kulübü ile birlikte oluşturduğumuz projelerden bir tanesi. Denizle sanatı buluşturmaya karar verdik. Bodrumlu 25 sanatçıyla seramik eserlerin su altında üç ay boyunca sergileneceği bir proje oluşturduk. Projenin açılış tarihini de 20 Mayıs olarak belirledik. Bunun dışında belgesel gösterimleri, sualtı fotoğraf sanatçılarının sergileri ve eserlerin karadaki sergileriyle farklı ayaklardan oluşan bir proje oluşturduk. Bu projenin ‘denizin kenti Bodrum’ için güzel çıktıları olacağına inanıyorum. Proje ortaklarımıza, ana sponsorumuza ve herkese teşekkür ediyorum”

Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı ve deniz kültürünü, su altı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtmanın hedeflendiği projenin basın toplantısında Mavi Ege Denizi Başkanı Şule Kükrer, “Yüzyıllardır tarihten bize mesaj taşıyan seramikler, seramikten yapılan amforalarla ilintili olarak seçtiğimiz seramik heykel sergisini, su altında açacağımız bu sergiyi uzun süreler devam ettirmek istiyoruz. Bu projede, bütün proje ortaklarının bu konuda bizimle birlikte olmasını, beraber çalışmayı umuyoruz. Çok güzel bir sergi olacak. Hem sanatın hem çevrenin birleştiği bir sergi. Sanatla çevreye dokunuyoruz. Bu, insanlığın çevre üzerindeki ileriki çağlara verecek olduğu bir mesaj olacaktır. Hepinize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Blue Exile Art Project Sanatçı Temsilcisi Esra Sağlık ise “Bu projenin gerçekleşmesi için bundan daha güzel bir coğrafya olamazdı. Bizler, Bodrum’dan ilham alarak üretiyoruz, eserlerimizi yapıyoruz. Eminim, her birimizin atölyesinden çıkacak eserler, bu mavi ile çok güzel bir şekilde buluşacak” dedi. 

Bodrum Dalış okulları temsilcisi Kenan Doğan, “Bu sergide dalış okullarına ve merkezlerine ihtiyacınız olacak. Ben de bugün arkadaşlarımızı temsilen buradayım. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Karadağ’daki bu sergi inanın derinlik olarak, jeolojik yapı olarak, kaya yapısı olarak en uygun yer. Sizlere seve seve yardım edeceğiz. Çok teşekkürler” diye konuştu.

Bodrum Denizcilik Yüksek Meslekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli böyle anlamlı bir günde konuşma fırsatı verdikleri için teşekkür ederek, “Gazi Mustafa Kemal’in güzel bir sözü ile başlamak istiyorum. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Bu damarların kopmaması için göstermiş olduğunuz gayrete biz de elimizden gelen desteği vermek istiyoruz. Bilimin ve sanatın ülkemizi terk etmemesi için hep birlikte bu çabaları büyütmemiz gerektiğine inanıyorum. Girişimleriniz için hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Meslek Yüksekokulumuz adına da üzerimize düşen her türlü görevi seve seve yerine getireceğimize söz veriyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Rotary 2440. Bölge Guvernörü Nedim Atilla, Halikarnas Balıkçısı’na ve eserlerine de değindiği konuşmasında şunları söyledi:

“İzmir demek, Bodrum demek her zaman bizim için öncelikle Balıkçı demekti. Bodrum’un bugün, yeniden bir sanat kenti kimliğine dönüşmesinde kuşkusuz Balıkçı’nın çok büyük rolü vardır.  Balıkçı’nın Bodrum’una böyle bir etkinlik yakışır. Yeniden bu sanatı denizle buluşturmak temel ilkelerimize uyuyor. Bizler çevreciyiz. Denizlerde farkındalık yaratabileceğimiz imkanları da sanat üzerinden sağlamak ne kadar da soylu bir davranış. Ben, bu soylu girişime destek olan belediyemize çok teşekkür ediyorum. Belediyemizin içinde yer alan Bodrum Deniz Müzesine, değerli akademisyenlere ve sanatçılara çok teşekkür ederiz. Uygarlığın çok önemli bir merkezindeyiz ve sanatın böyle uygarca bütünleşmesinden sevinç duyuyoruz.”

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Bodrum Belediyesi olarak bu projeleri her zaman destekleyeceklerini söyleyerek, “Çok önemli bir proje. Her şeyden önce çok teşekkür ediyorum. Biz, belediye olarak her zaman denizin ve sanatın yanındayız. Zaten deniz ve sanatın buluşması, Bodrum’un tanıtımına, çevresel anlamda da korunmasına katkı koyacaktır. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bodrum Belediyesi olarak desteklerimiz bu projelere her zaman devam edecek” dedi.

Blue Exile Art Project’in 2022 yılı ana teması “Sular Yükseliyor”da su altını sanat galerisi olarak kullanarak kültürel ayak izi oluşturulacak. Proje, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleyecek ve denizel farkındalık oluşturarak deniz kültürünü çoğaltacak olan sürdürülebilir projeler arasında yer alıyor.

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen proje, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi beş seramik/heykel sanatçısı ile mavilerin derinliklerinde sanat-mekân anlayışına farklı bir bakış açısı getiriyor.

meRQez Art’ın ana sponsor; Bodrum Belediyesi, Rotary UR 2440. Bölge, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü, Bodrum Ticaret Odası, IMEAK DTO Bodrum Şubesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum Dalış Okulları, BOSAV, Bodrum Yerel Sanatçıları ve Rotary Dalış Hobi Grubunun proje ortağı olduğu sergide su altında sergi, belgesel gösterimler, deniz sohbetleri ve karada fotoğraf-eser sergileri yer alacak. 

20 Mayıs 2022 Cuma günü denizde resmi açılışı planlanan projenin ilk kısımda su altı sergisi, ikinci kısımda belgesel gösterimleri ve deniz sohbetleri, üçünü kısmında ise 1-10 Eylül 2022 tarihleri arasında sualtı fotoğraf sanatçılarının fotoğrafladıkları çalışmaları, sanatçıların metinleriyle birlikte meRQez Art’ta sergilenmesi planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BLUE EXİLE ART PROJECT BASIN TOPLANTISI BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin