Örnek Resim
  1. Haberler
  2. Genel
  3. BAŞKAN YARDIMCISI SEFEROĞLU’NDAN BASIN TOPLANTISI

BAŞKAN YARDIMCISI SEFEROĞLU’NDAN BASIN TOPLANTISI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bodrum Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Avukat İlknur Ülküm Seferoğlu Ortakent’te Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Bir süredir basın ve sosyal medyadaki haber ve paylaşımlarda yer alan “Gölköy Mahallesi Gökburun Mevkii’ndeki imarlı parsele ruhsat verilmesi” ile ilgili eksik ya da hatalı bilgiler hakkında, Bodrum Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. İlknur Ülküm Seferoğlu basın toplantısı gerçekleştirerek açıklama yaptı.

Bahse konu olan yer ile ilgili yasal sürecin işleyişiyle ilgili bilgiler veren Seferoğlu, şu ifadelerde bulundu:

“İlgili parsel ve çevresi, ilk olarak; 14.04.2011 tarihinde onaylanan Türkbükü Doğusu Turizm Merkezi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli 1. Etap Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı kapsamında Turizm Tesis Alanı olarak planlanıp imara açılmıştır. Daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 16.03.2012 tarih ve 2012/38 sayılı kararı ile Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği onaylanmış olup söz konusu plan değişikliğinde de ‘Turizm Tesis Alanı’ olarak ön görülmüştür.”

Söz konusu taşınmazın “Özelleştirme İdaresi” tarafından 2013 yılında ihale ile özel bir firmaya satıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Yardımcısı Seferoğlu, söz konusu parselde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 19.11.2021 tarihinde Bakan Oluru ile resen imar uygulamasının gerçekleştirildiğini ifade etti.

İmar Durum Belgesi Düzenlenemedi

Seferoğlu, ilgilinin 04.07.2022 tarihinde İmar Durum Belgesi talebinde bulunduğunu belirtirken, “21.07.2022 tarihi Bodrum Belediyesi yazısı ile tapu kaydında şerhler bulunması, söz konusu alanda plan ve sit tescilleri değişikliği ile ilgili Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı bulunmadığı, doğal sit alanı statüsü ile ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyon kararı bulunmadığı gerekçesi ile imar durumu düzenlenemediği ilgilisine bildirilmiştir.” dedi.

“Eksiklikler tamamlandı”

Bildirilen eksikliklerin tamamlanması üzerine Belediye tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bodrum Tapu Sicil Müdürlüğü ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’ne sorulmak ve gerekli yazışmalar yapılmak sureti ile 09.09.2022 tarihinde İmar Durum Belgesi düzenlendiği Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu tarafından basın mensuplarıyla paylaşıldı. 

Seferoğlu ilgiliye ruhsat verilmesi ile ilgili şunları açıkladı:

“İlgilinin 09.09.2022 tarihli yapı ruhsatı talebi, Belediyemizce tespit edilen 59 maddelik eksik listesi tamamlanmak, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun uygun görüşleri ve onayları, ilgili kurumlarca düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı ve Turizm Yatırım Belgeleri ile Belediyemizce mimari projesinin yürürlükte bulunan imar planı ile ilgili mevzuat hükümlerine uygunluğu tespit edilmek sureti ile onaylanmıştır.”

Tesis, 500 oda olan eşik değerin altında

Çed Gerekli Değildir Kararı kapsamında da bilgilendirmeler yapan Seferoğlu, “Bilindiği üzere, Çevre Kanuna dayanılarak çıkarılan Çevresel Etki Yönetmeliği’nin ek 2 listesine göre 50 oda ve üzerindeki turizm konaklama tesislerinde Çed Gerekli Değildir Kararı, ek1 listesine göre 500 oda ve üzerindeki turizm konaklama tesislerinde Çed Raporu olmadıkça ruhsat düzenlenememektedir. Söz konusu tesis 500 oda olan eşik değerin altındadır.” dedi. 

Söz konusu talebe ilişkin ruhsat başvuru dosyası ekleri ve tüm kurum kuruluşlardan gelen uygun görüşlerin tamamlanmış olduğunu da vurgulayan Seferoğlu, ruhsat talebi yürürlükte bulunan plan, plan hükümleri ve ilgili mevzuat kapsamında hukuka uygun bulunduğunun da altını çizdi.  

“Hiçbir personele baskı yapılmadı”

İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. İlknur Ülküm Seferoğlu, kamuoyuna yansıdığı gibi hiçbir personele baskı yapılmamış olduğunu ifade ettiği konuşmasında ilgili firmanın kayrılmadığını, sadece dört günde ruhsat düzenlenmediğini, yapılan imar uygulaması ve ön incelemelerle birlikte yaklaşık bir yıl, ruhsat ön onay başvuru tarihinden itibaren ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan tekrar görüş sorularak ve proje kontrol tarafından tespit edilen eksikler giderilerek yaklaşık 6 ay sonra ruhsat düzenleme sürecine girildiğini belirtti.  

Başkan Yardımcısı Seferoğlu sözlerine şöyle son verdi:

“Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yönetici ve personeli; tüm iş ve işlemlerinde, 5393 Sayılı Belediye ve 3194 Sayılı İmar Kanunu ile ilgili mevzuat, yürürlükteki planlar ve hükümleri doğrultusunda, eşitlik, şeffaflık prensipleri ile etik kurallara uygun bir görev bilinciyle halkımıza hizmet etmektedir. İş ve işlemlerimiz ilgili kurumların denetçi ve müfettişleri tarafından periyodik olarak denetlenmektedir ve sonuçları kamuoyuyla paylaşılmaktadır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BAŞKAN YARDIMCISI SEFEROĞLU’NDAN BASIN TOPLANTISI
Örnek Resim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yat
Örnek Resim
Giriş Yap

Bodrum Sonsöz Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin